سبقت آلودگی هوا از دخانیات در فهرست قاتلان جهانی – آلودگی هوا و هواشناسی – محیط زیست

سرگرمی وب: بر اساس مطالعات، سالانه ۸٫۸ میلیون نفر در سراسر جهان بر اثر حمله قلبی و سکته مغزی ناشی از آلودگی هوا جان خود را از دست می دهند که این رقم بیشتر از مرگ و میرهای ناشی از مصرف دخانیات است.

به گزارش سرگرمی وب به نقل از ایرنا، بر اساس این مطالعه که توسط محققان دانشگاه گوتنبرگ در آلمان صورت گرفته، آلودگی هوا سالانه بیش از مصرف دخانیات جان می‌گیرد؛ چرا که سازمان جهانی بهداشت، در سال ۲۰۱۵ میلادی مرگ و میر ناشی از دخانیات را در سطح جهانی ۷٫۲ میلیون نفر اعلام کرد!
بر اساس این گزارش مرگ و میر ناشی از بیماری های قلبی عروقی منتسب به آلودگی هوا بسیار بیشتر از حد انتظار است و می‌توان گفت به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر در جهان، آلودگی هوا منجر به ۱۲۰ مورد مرگ بیشتر می‌شود.

،به گزارش پایگاه خبری یونایتدپرس،محققان بر این باورند که آلودگی هوا حتی بر افرادی که هنوز متولد نشده‌اند نیز تاثیرگذار است. افزایش خطر بروز بیماری‌های قلبی، سکته مغزی، بیماری‌های تنفسی، افزایش استرس اکسیداتیو و به تبع آن دیابت و فشار خون تنها بهشی از اثرات آلودگی هواست.

محققان انگلیسی به تازگی دریافتند بین آلودگی هوا و بزرگ شدن بطن‌های قلب ارتباط وجود دارد. بر اساس این تحقیقات دو ماده اکسید نیتروژن و ذرات معلق که هر دو ناشی از آلودگی ترافیکی است، بیشترین ارتباط را با تغییر اندازه بطن‌های قلب دارند.

محققان دانشگاه چونگ شان در تایوان، فلزات سنگین موجود در آلودگی هوا را با افزایش احتمال ابتلا به سرطان دهان مرتبط می دانند و بر اساس مطالعات احتمال ابتلا به سرطان دهان در افرادی که در معرض سطوح بالای ذرات ریز معلق هوا قرار دارند، ۴۳ درصد بیشتر است
مطالعات محققان دانشگاه میشیگان نیز نشان می دهد آلودگی هوا موجب بروز بیماری مزمن کلیه (CKD) می‌شود.
نتایج این مطالعه در نشریه European Heart Journal منتشر شده است.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *